PRACOWNIA SZTUKI

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

g13

Wystawa grafiki studentów pierwszego roku

W Galerii Ściana Wydziału Nauk Humanistycznych UPH prezentujemy prace studentów pierwszego roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych powstałe w pierwszym semestrze zajęć z grafiki warsztatowej, prowadzonych przez dr Agnieszkę Mazek. Eksponowane dzieła młodych twórców to barwne monotypie i czarno-białe linoryty.

Monotypia – technika, którą jedni zaliczają do technik graficznych, bo powstaje z matrycy, a inni buntują się na to ze względu na brak powtarzalności odbitek. Od tej właśnie techniki studenci pierwszego roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych zaczynają swoją przygodę z grafiką. Powstają barwne, ekspresyjne prace, pełne niepowtarzalnych efektów wynikających z przenikania barw i różnorodności form powstających z zastosowanych różnorakich zabiegów artystycznych.

Linoryt – technika graficzna wypukłodrukowa wymagająca skupienia i cierpliwości. Matryca powstaje przez nacięcia dłutem w linoleum konkretnych, przemyślanych form. Charakteryzuje się kontrastem bieli i czerni. Temat młodości i starości lub zaczerpnięty z natury skłaniał do przemyśleń i stał się inspiracją prezentowanych prac.

 

Fotogaleria