PRACOWNIA SZTUKI

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

l06

W dniu 8 listopada 2022 roku w A_Galerii Wydziału Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach, odbył się wernisaż wystawy Grupy Ławeczka pt. "Ławeczka. Blisko Sacrum".

Grupę Ławeczka (wciąż nieformalną) tworzą cztery indywidualności – Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Marcin Sutryk, Maciej Tołwiński, które wypowiadają się poprzez malarstwo. Każdy z tych artystów wypracował własny, niepowtarzalny i charakterystyczny dla siebie język form i znaków. Wszyscy są pracownikami naukowo dydaktycznymi zatrudnionymi w Pracowni Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Artyści ci spotykają się na organizowanych nieregularnie sympozjach, aby we właściwy sobie sposób tworzyć malarskie opowieści. Z czterech takich spotkań: w Kostomłotach, Treblince, Węgrowie i Toledo, wybrane zostały obrazy odnoszące się do sfery sacrum. Z transcendencją spotykają się w ostatniej neounickiej parafii, oddychają nią w miejscu, gdzie znajdował się obóz zagłady, w którym zginęło kilkaset tysięcy ludzi. Odnajdują ją w barokowych freskach Michelangelo Palloniego oraz podążając wąskimi uliczkami Toledo w poszukiwaniu śladów El Greco - mistrzowsko oddającego na płótnie nastrój mistycznych wizji.

Kurator A_Galerii dr Marcin Sutryk.

 

Fotogaleria


 zdjęcia Michał Gardziński