PRACOWNIA SZTUKI

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

su01

Szanowni Państwo,serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Przemka Suligi "Kadrowanie rzeczywistości w Artificial Life", który odbędzie się 14.03.2023 r. o godz. 18.00 w A_Galerii (ul. Żytnia 39).

Idea Artificial Life to interdyscyplinarny kierunek badań, który skupiony jest na poznaniu i wykorzystaniu istoty życia. Dziedzina ta skoncentrowana jest na tworzeniu różnorodnych modeli życia powstających między innymi za pomocą technik informatycznych w środowisku programowym, sprzętowym lub biochemicznym. Sztuczne życie od momentu gdy zostało zaproponowane światu przez Christophera Langtona amerykańskiego matematyka i informatyka w 1986 r.
Od tamtej pory znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach życia i nauki a dla Przemysława Suligi stało się inspiracją, która przełożyła się na powstanie koncepcji prac malarskich. Artificial Life powstaje głównie w środowisku programowym, sprzętowym i biochemicznym. Efekty są widoczne w symulacji i ewolucji biologicznej oraz innych procesach, badaniach i symulacjach za pomocą technik informatycznych. Dzięki temu zachowują się podobnie jak układy biologiczne, np. automaty komórkowe, algorytmy ewolucyjne.

Suliga Przemek jest artystą intermedialnym, łączącym w swojej twórczości nowe media i klasyczne formy artystycznej wypowiedzi. Posiada stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki piękne, który uzyskał w 2015 r. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W portfolio artystycznym Przemysława Suligi znajduje się udział w wielu wystawach zbiorowych, indywidualnych oraz konferencjach artystycznych w kraju i za granica. Prace Przemysława Suligi znajdują się w zbiorach kolekcjonerskich i muzealnych.

Artysta propaguje swoją twórczość na rzecz rozwoju badań naukowych związanych z Artificial Life w sztuce. Twórczość artysty jest ściśle powiązana z nowymi technologiami, a powstaje z wykorzystaniem generatorów funkcji życia, które odzwierciedlają zbiorowe zachowania różnych organizmów. Wiąże się to z ideą posthumanistyczną i szeroko pojęta sztuczną inteligencją.

kurator: dr Marcin Sutryk.

 

Fotogaleria